Uddlöst Halmia mot ett effektivt Högaborg
Andra raka förlusten gör att laget tappar mark i tabellen och redan är sex poäng bakom serieledande Stafsinge. Men det kunde ha slutat annorlunda denna fredagkväll.
Sammanfattning
Två förmodade topplag gjorde upp på Halmstad Arenas konstgräs, och det var intensiva första tio minuter publiken bjöds på. En slarvig hemåtpassning från bortalaget tvingar målvakten att ta emot bollen med magen, och nog användes även händerna där? Istället för indirekt frispark så är det Högaborg som får frispark minuten senare i högerläge. Rutinerade Vlado Zlojutro tog sats och med sin vänsterfot skruvade in 0-1 i första hörnet. Kvitteringen lät inte vänta på sig utan kom bara minuter senare. Nehat Bregaj fångar upp ett inlägg och serverar Flamur Hashani som med en riktig raket smäller in 1-1 i den 9e minuten. Tio minuter senare är det nära bortaledning igen efter slarv i Halmiaförsvaret, men Erik Pålsson kastar sig och täcker avslutet i avgörande läge. Halmia i sin tur har svårt att skapa chanser på sitt bollinnehav, istället är det gästerna som kommer till avslut. I 34e minuten får Högaborg en hörna som skickas iväg mot bortre stolpen, avslutet kommer men Halmian räddar med ryggen/baksidan bara metern från mållinjen. Båda lagen har sedan en varsin chans där målvakterna får briljera och resultatet 1-1 står sig halvleken ut.
Efter en jämn första halvlek är det ett Halmia som kommer ut och tar tag i matchen direkt i andra halvan. Nehat Bregaj är nära att rulla in ledningsmålet i den 48e minuten men får en lite väl lös träff som målvakten styr ut till resultatlös hörna. Högaborg verkar ha tagit en något bakåtlutad position i försvarsspelet och har svårt att få grepp om Halmia som kommer i anfall efter anfall. Det känns bara som en tidsfråga innan hemmalaget ska vaska fram fler målchanser samtidigt som det börjar att spridas ett visst missnöje i bortalaget som bara får slå ifrån sig. Just därför kommer nästa mål som en stjärnsmäll. I ett sällsynt anfall är det Högaborg som vinner duell på mittplan innan man sätter fart offensivt. Målskytten Zlojutro avancerar och passar ut bollen till höger, momentet senare får han tillbaka bollen i straffområdet och lyckas trycka in bollen med högerfoten trots uppvaktning från Halmiaförsvaret. Det momentum som Halmia hade innan målet blir nu istället en jakt på i första hand kvittering. Alexander Arvidsson testar lyckan på frispark men målvakten gör en kanonräddning. Och Oskar Törnfeldt är inte långt ifrån att nicka in 2-2 på hörna i den 75e minuten, men bollen smiter precis utanför stolpen. Istället är det gästerna som sätter pricken över i:et när man i den 85e minuten lite symboliskt skjuter en försvarare i ryggen vilket ställer Nadeem Omar och 1-3 är ett faktum. Att även 1-4 kommer sedan är av akademiskt intresse när Halmia lyfte fram allt vad man hade.
Startelva
Vuk Lugonjic
- Nehat Bregaj- Oskar Törnfeldt
Alexander Arvidsson - Brandon Camacho - Flamur Hashani
Adrian Topalovic - Erik Pålsson - Gentrit Ibishi - Kenan Covrk
Nadeem Omar
Målen
6' 0-1
9' 1-1 Flamur Hashani
61' 1-2
85' 1-3
90' 1-4
Publik
st
Nästa match
Åttondelsfinal i DM borta mot Tölö tisdag 25 april. Avspark 18.30 på Hamravallen.
Länkar
Tabell och spelschema
Hallandsposten
Halmstadsport
Högaborgs hemsida
// Kansliet
Idrottssällskapet Halmia bildades den 16 juni 1907 med Axel Hagnell som ordförande. På programmet stod fotboll, friidrott, gymnastik och brottning.
Idrottssällskapet Halmia
Örjans Vall
Laxövägen 3
302 31 Halmstad
Email: info@halmia.se
Klubbchef: Lars El Hayek
Bankgiro: 5029-4123
Swish: 123 578 89 89
Org. nr: 849200-1873